Przejdź do treści głównej

Wspólne projekty przynoszą konkretne efekty (Interreg V-A RCz-PL)


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2022-12-05 09:00

Logo_cz_pl_eu_barevne

Wspólne projekty przynoszą konkretne efekty

czyli jak program Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 przyczynił się do rozwoju i transformacji polsko-czeskiego pogranicza.

Po kilku latach aktywnego wdrażania Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 (Interreg V-A RCz-PL), powoli zbliża się etap zakończenia realizacji ostatnich już projektów i podsumowania efektów współpracy partnerów oraz wpływu Programu na rozwój polsko-czeskiego pogranicza.

O PROGRAMIE W SKRÓCIE


Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020
to program współpracy transgranicznej, dzięki któremu partnerzy z obu stron granicy mieli możliwość pozyskania środków z Unii Europejskiej na finansowanie wspólnie przygotowywanych projektów. Po stronie polskiej program swoim zasięgiem obejmuje część województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego oraz 5 czeskich krajów: Liberecki, Pardubicki, Hradecki, Ołomuniecki i Morawsko-Śląski. Interreg V-A RCz-PL z uwagi na wielkość dostępnych środków z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), tj. ponad 226 mln euro był największym programem współpracy transgranicznej z udziałem Polski. Dofinansowanie udzielane było w formie bezzwrotnej dotacji, na zasadzie refundacji poniesionych wydatków i wynosiło maksymalnie do 85% kosztów kwalifikowalnych projektu.
 

mapa

PROJEKTY Z UDZIAŁEM PARTNERÓW Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Dzięki zaangażowaniu partnerów z województwa śląskiego możemy pochwalić się 59 transgranicznymi projektami w tym 3 flagowymi, wdrażanymi w 4. osiach priorytetowych Programu.

Oś Priorytetowa 1. Wspólne zarządzanie ryzykiem: zrealizowano 3 projekty w których łączne dofinansowanie z EFRR wyniosło ok.
2,5 mln euro oraz 1 projekt flagowy dofinansowany na kwotę ok. 6,5 mln euro.

Oś Priorytetowa 2. Rozwój potencjału przyrodniczego i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia: zrealizowano 23 projekty, które zostały dofinansowane z EFRR na kwotę ok. 26,2 mln euro oraz 1 projekt flagowy, którego dofinansowanie wyniosło ok.
1,9 mln euro.

Oś Priorytetowa 3. Edukacja i kwalifikacje: zrealizowano 5 projektów, w których dofinansowanie z EFRR wyniosło ok. 1,4 mln euro.

Oś Priorytetowa 4. Współpraca instytucji i społeczności: zrealizowano 23 projekty, w których dofinansowanie z EFRR wyniosło ok.
8,7 mln euro oraz 1 projekt flagowy dofinansowany na kwotę ok. 2 mln euro. W ramach tej osi priorytetowej zostały zatwierdzone także 2 projekty ukierunkowane na pomoc związaną z wyzwaniami spowodowanymi przez falę uchodźców z Ukrainy, dofinansowanie z EFRR w wysokości ok. 1 mln euro.

Oś priorytetowa

Liczba projektów

Łączne dofinansowanie
z EFRR

 1.Wspólne zarządzanie ryzykiem 

4

9 mln euro

 2. Rozwój potencjału przyrodniczego
i kulturowego na rzecz wspierania zatrudnienia
 

24

28,1 mln euro


3. Edukacja i kwalifikacje

5

1,4 mln euro

4. Współpraca instytucji
i społeczności

24

2

10,7 mln euro

1 mln euro

 Projekty realizowane przez śląskich beneficjentów – tabela poglądowa

 

Program Interreg V-A RCz-PL obejmował także realizację zadań w ramach Osi priorytetowej 5. Pomoc Techniczna, której celem było zabezpieczenie jakości zarządzania i wdrażania Programu. Ta oś priorytetowa została dofinansowana na kwotę ok.13,5 mln euro z EFRR.

Lista projektów realizowanych przez beneficjentów z województwa śląskiego dostępna jest na stronie internetowej poświęconej Europejskiej Współpracy Terytorialnej w województwie śląskim.

Szczegółowe opisy projektów wraz ze zdjęciami można znaleźć w elektronicznej publikacji pn. Wirtualnie z polsko-czeskimi projektami.

 PARTNERSKIE PROJEKTY – A JAKIE EFEKTY!

ludziki 1

Z efektów transgranicznych inicjatyw korzystają zarówno mieszkańcy jak i osoby odwiedzające polsko-czeskie pogranicze. Dzięki nowym szlakom pieszym i rowerowym, odrestaurowanym zabytkom, zmodernizowanym drogom oraz poprzez liczne wydarzenia kulturalne, pogranicze staje się miejscem atrakcyjnym turystycznie oraz oferującym nowe miejsca pracy. Jednym z celów Programu była także poprawa bezpieczeństwa transgranicznego, co udało się osiągnąć poprzez wspólne projekty jednostek ratowniczych, które  wzmocniły kompatybilność i połączenie systemów reagowania kryzysowego po obu stronach granicy. Realizacja działań z zakresu edukacji i podnoszenia kwalifikacji, w efekcie przyczynia się do skutecznego zmniejszenia bezrobocia. Pozytywnym efektem partnerstwa w Programie jest także rozwój kontaktów transgranicznych, usuwanie barier, a także integrowanie grup docelowych.

 PRZYSZŁOŚĆ PROGRAMU WSPÓŁPRACY TRANSGRANICZNEJ

Transgraniczna współpraca będzie kontynuowana w ramach nowego Programu Interreg Czechy-Polska 2021-2027 zatwierdzonego przez Komisję Europejską 4 października br. Nowa edycja Programu zakłada możliwość partnerskiej współpracy w dziedzinach związanych z zintegrowanym systemem ratownictwa i środowiskiem, turystyką, transportem, współpracą instytucji i mieszkańców pogranicza czy przedsiębiorczością. Budżet przeznaczony na przyszłe projekty to ok. 178 mln euro z EFRR. Partnerzy mogą liczyć na refundację w wysokości 80% kosztów kwalifikowalnych projektu.

 
GDZIE SZUKAĆ INFORMACJI

Aktualne informacje o Programie dostępne są na stronach:

Ponadto informacji dotyczących Programu udzielają:

 ludziki 2

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś