Przejdź do treści głównej

Program Interreg Europa – podsumowanie roku 2017, plany na rok 2018


Użyj filtrów, aby szybko odnaleźć interesującą Cię wiadomość:
Pokaż wiadomości
Pokaż według
2018-01-24 10:50

Rok 2017 był dla programu  Interreg Europa czasem wytężonej pracy, ale przyniósł także wiele satysfakcji z osiąganych wyników.

W ubiegłym roku rozpoczęto realizację 130 zatwierdzonych projektów. Partnerzy z całej Europy współpracują, dzieląc się doświadczeniami i pomysłami, w celu ulepszenia polityk regionalnych w poszczególnych krajach UE. W 2017 r. został uruchomiony również 3. nabór wniosków projektowych. Wyniki naboru powinny zostać ogłoszone w marcu 2018 r. W obecnym roku planowana jest również praca nad szeregiem uproszczeń, aby zarządzanie projektami było łatwiejsze z punktu widzenia beneficjentów.

Od 2017 r. działa system składania i monitorowania projektów – IOLF, który przyczynił się do znacznego zmniejszenia czasu rozpatrywania postępów z realizacji projektów.

4. nabór wniosków projektowych
Obecnie trwają rozmowy na temat uruchomienia 4. naboru wniosków projektowych, który planowany jest od maja do czerwca 2018 r. Potencjalni wnioskodawcy będą mogli korzystać z pomocy dot. pomysłów projektowych, uczestniczyć w sesjach pytań i odpowiedzi, krajowych dniach informacyjnych i innych, podobnych wydarzeniach.

Platformy learningowe i nowe usługi dla społeczności internetowej
Ponad 12 000 osób wchodzi w skład społeczności internetowej Interreg Europa i dzieli się swoimi doświadczeniami w kwestiach związanych z badaniami, innowacjami, konkurencyjnością MŚP, gospodarką niskoemisyjną oraz środowiskiem i efektywnym gospodarowaniem zasobami.

Od września 2017 r. strona internetowa Programu została udoskonalona dzięki uruchomieniu sekcji poświęconej platformom learningowym. Można tam znaleźć następujące działy:

W 2018 r. planowane są następujące wydarzenia:

  • Przeglądy partnerskie umożliwiające władzom publicznym zapraszanie do swojego regionu przedstawicieli z całej Europy w celu zbadania konkretnego wyzwania terytorialnego i wydawanie zaleceń na podstawie doświadczeń i wiedzy instytucji z innych państw UE.
  • Warsztaty tematyczne dla osób realizujących projekty Interreg Europa, mające na celu wymianę dobrych praktyk, znalezienie rozwiązań dla wspólnych wyzwań.
  • Coroczne wydarzenie networkingowe poświęcone politykom learningowym.
  • Dyskusje online w każdej z dziedzin tematycznych, mające na celu pogłębienie wiedzy na konkretny temat i pomoc w nawiązywaniu nowych kontaktów.
  • Więcej artykułów i informacji dotyczących polityk.
  • Dalsze wzbogacanie bazy danych dobrych praktyk o zatwierdzone przez ekspertów dobre praktyki odpracowane na podstawie realizowanych projektów.
  • Ściślejsza współpraca z innymi istotnymi inicjatywami UE, takimi jak uczestnictwo we wspólnych wydarzeniach związanych z kształceniem w zakresie polityki z platformą S3 w Sewilli oraz uczestnictwo w Komitecie Regionów MOOC.

Niektóre z powyższych usług są dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Podsumowanie wydarzeń, które miały miejsce w 2017 r.

Ponad 350 uczestników z całej Europy wzięło udział w trzecim międzynarodowym forum współpracy "Europo, współpracujmy!", które odbyło na Malcie. Wydarzenie stanowiło okazję do podzielenia się swoimi doświadczeniami i pomysłami, zdobyciem inspiracji czy nawiązywaniu nowych partnerstw. Ponad 500 osób śledziło wydarzenie przez internet.

W maju 2017 r. w Barcelonie odbyły się seminaria dotyczące finansów, komunikacji i wymiany doświadczeń, w których udział wzięło ponad 170 kierowników projektowych, menedżerów ds. komunikacji i partnerów wiodących.

Planowane wydarzenia:

Między 17 a 20 października 2018 r. wydarzenia poświęcone platformom learningowym zostaną zorganizowane i Sewilli i Mediolanie.


Krajowe Punkty Kontaktowe zlokalizowane w poszczególnych państwach planują również szereg wydarzeń w 2018 r. – informacje dostępne na stronach internetowych poszczególnych instytucji.
Ponadto:

  • Nowa edycja forum "Europo, współpracujmy!" odbędzie się w marcu 2018 r. - dokładna data i miejsce zostaną ogłoszone wkrótce.
  • Wydarzenie dla osób zaangażowanych w realizację projektów Interreg Europa w celu wymiany doświadczeń: Sofia, 24-25 kwietnia 2018 r.

Współpraca z innymi organizacjami w 2017 r.

Podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w październiku 2017 roku zostały zorganizowane trzy warsztaty i studio poświęcone dobrym praktykom z poszczególnych regionów europejskich. W ramach kontynuacji zorganizowane zostało wydarzenie pn. "Historie dobrych praktyk", seminarium internetowe, w którym przedstawione zostały najciekawsze, najbardziej inspirujące dobre praktyki.

Więcej informacji dot. wydarzeń oraz możliwości uzyskania wsparcia mozna znaleźć na stronie Programu.

Poleć innym:
Facebook G+ Twitter Pint.
Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś