Podsumowanie drugiego naboru wniosków Interreg Europa
W drugim naborze wniosków do programu Interreg Europa złożono 145 wniosków o dofinansowanie. Największym zainteresowaniem wnioskodawców cieszył się cel polityki 2 Bardziej ekologiczna, neutralna dla klimatu i odporna Europa - tej tematyki dotyczy 58 propozycji projektowych.
Drugi nabór wniosków w programie Interreg Europa 2021-2027 był otwarty we wszystkich tematach i trwał dwanaście tygodni - od 15 marca do 9 czerwca 2023 roku. Przeznaczono na niego 130 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W międzynarodowych konsorcjach partnerskich uczestniczy 1 182 partnerów z państw Unii Europejskiej i Norwegii. Najwięcej z Włoch (124), Hiszpanii (98), Grecji (89), Belgii (72) i Polski (70). Większość z partnerów reprezentuje władze lokalne i regionalne. W projekty zaangażowane są także władze krajowe, uczelnie i instytuty, organizacje otoczenia biznesu, agencje oraz inne typy podmiotów. Cztery polskie instytucje wystąpiły w roli aplikanta wiodącego.
W pierwszej kolejności wnioski będą oceniane wg kryteriów kwalifikowalności. Tylko te, które spełnią wszystkie kryteria kwalifikowalności, przejdą do drugiego etapu oceny – oceny jakościowej.
Decyzja w sprawie przyznania dofinansowania poszczególnym wnioskom zapadnie na posiedzeniu Komitetu Monitorującego prawdopodobnie w grudniu 2023 roku.
Więcej informacji znajduje się na stronie Programu.
Wykres przedstawia ilość projektów w poszczególnych tematach