Decyzje 19. KM Interreg V-A RCz-PL
16 września br. w Opolu odbyło się 19. posiedzenie Komitetu Monitorującego Interreg V-A Republika Czeska – Polska, w którym uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Podczas posiedzenia zarekomendowano do dofinansowania 5 projektów * złożonych w naborze do Osi Priorytetowej 4. Współpraca instytucji i społeczności, w tym 2 projekty z udziałem partnerów z województwa śląskiego. Zatwierdzono zmiany w projektach, które wymagały podjęcia decyzji przez KM oraz rekomendowano do dofinansowania projekty Pomocy Technicznej, w tym dwa projekty realizowane przez Województwo Śląskie/Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego tj.: „Województwo Śląskie: Podmiot Regionalny/RPK/2022 r.” oraz „Województwo Śląskie: Pracownik WS/2022 r.” Członkowie KM zostali również poinformowani o aktualnym stanie wdrażania Interreg V-A RCz-PL.
* Członkowie Komitetu Monitorującego Program Interreg V-A RCz-PL podjęli decyzję o dofinansowaniu ze środków programu 5 kolejnych projektów na kwotę 2,17 mln euro. Nabór wniosków dotyczył zwiększenia intensywności współpracy instytucji i społeczności w regionie przygranicznym. Nabór był ukierunkowany na pomoc związaną z nowymi wyzwaniami spowodowanymi przez falę uchodźców z Ukrainy. Celem wspartych projektów jest integracja uchodźców z Ukrainy na wspólnym obszarze polsko-czeskiego pogranicza poprzez kursy językowe, zapewnienie informacji o rynku pracy czy pomoc w rozwiązywaniu problemów administracyjnych i prawnych.
Dzięki wybranym do dofinansowania projektom dojdzie do realizacji działań zapewniających lepszą integrację społeczności lokalnych poprzez możliwość m.in. nauki języka czeskiego i polskiego, uczestniczenia w półkoloniach, zajęciach kulturalnych, teatralnych czy warsztatach. Uchodźcy z Ukrainy będą mogli również skorzystać ze stron w języku czeskim, polskim i ukraińskim pomagających odnaleźć się w problematyce administracyjnej i prawnej w Polsce i Czechach oraz znaleźć pracę. Nauczyciele, przedstawiciele instytucjach kultury czy pracownicy świetlic środowiskowych będą mogli skorzystać ze szkoleń dotyczących edukacji międzykulturowej i tworzenia narzędzi pracy możliwych do wykorzystania w trakcie pracy z dziećmi i młodzieżą, które emigrowały z Ukrainy. Zakupione zostanie również wyposażenie dla służb ratunkowych wspomagające działania w zakresie zarządzania kryzysowego związanego z migracją osób z Ukrainy.