Interreg zmienia region Morza Bałtyckiego
Przedstawienie wpływu programów Interreg na rozwój obszaru Morza Bałtyckiego, a tym samym zachęcenie większej liczby instytucji do realizacji wspólnych przedsięwzięć – taki był cel zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Gdańsku konferencji „INTERREG changes the Baltic Sea Region. Stories that inspire”.
Spotkanie było okazją do przedstawienia efektów już zrealizowanych projektów, omówienia założeń programów Interreg, rozmów z ekspertami oraz znalezienia partnerów do przyszłych przedsięwzięć.
W okresie lipiec 2015 r. – czerwiec 2016 r. Polska sprawuje przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Gdańskie spotkanie, odbywające się w dniach 23-24 maja 2016 r., zorganizowane zostało właśnie w jego ramach przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z instytucjami realizującymi programy INTERREG: Południowy Bałtyk, Region Morza Bałtyckiego i Centralny Bałtyk oraz INTERACT.
Alokacja na programy INTERREG na tle całego budżetu polityki spójności to niecałe 3%, czyli 10,1 mld euro. Kwota ta pozwala na współfinansowanie wielu ważnych inicjatyw związanych z umiędzynaradawianiem MŚP, rozwojem zielonych technologii, czy wprowadzaniem innowacji w tradycyjnych sektorach gospodarki.