Projekt Programu dla Regionu Morza Bałtyckiego zaakceprowany przez państwa członkowskie (BSR)
Projekt Programu Operacyjnego Region Morza Bałtyckiego na lata 2014-2020 został zatwierdzony przez Wspólny Komitet Programujący (Tallin, 03.12.2013r.).
Ta decyzja państw uczestniczących w programie była o tyle ważna, że dzięki niej istnieje możliwość by projekt programu został poddany konsultacjom w celu zatwierdzenia jego treści jeszcze przed wejściem w życie Programu. Treść projektu Programu zostanie opublikowana i poddana publicznym konsultacjom pod koniec stycznia 2014r.
Informacje odnośnie szczegółów konsultacji dostępne są na stronie eu.baltic.net
Opis strategii – dyskusje nad budżetem
Program Operacyjny stanowi podstawowy dokument dla Programu Region Morza Bałtyckiego na lata 2014-2020. Uwzględnione w nim zostały cele strategiczne i obszary priorytetowe, które otrzymają dofinansowanie. Budżet dla przyszłego programu nie jest jeszcze ostatecznie ustalony. Według ostatnich informacji przyjęto że planowany budżet będzie wyższy niż w obecnym okresie programowania.
Cele strategiczne programu:
umocnienie integracji terytorialnej – wspieranie innowacji, lepszej dostępności i zrównoważonego rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego.
Priotytet 1: Innowacyjność
- Cele: badania & innowacyjna infrastruktura, inteligentne specjalizacje, nie technologiczne innowacje
Priotytet 2: Efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi
- Cele: czysta woda, odnawialne źródła energii, wydajność energetyczna, wspieranie strategii blue growth
Priotytet 3: Zrównoważony transport
- Cele: współdziałania, dostępność do obszarów oddalonych, bezpieczeństwo morskie, przyjazna środowisku mobilność miejska
Priotytet 4: Potencjał instytucjonalny współpracy makroregionalnej
- Cele: wspieranie mechanizmu seed money, koordynacja makroregionalnej kooperacji
Informacje dodatkowe: rozwój Programu Operacyjnego
Państwa uczestniczące w programie przy wsparciu Wspólnego Sekretariatu Technicznego/Instytucji Zarządzającej opracowali dokument Programu Operacyjnego.Po pierwszym spotkaniu w marcu 2012, Wspólny Komitet Programujący i Wspólny Sekretariat Techniczny/Instytucja Zarządzająca przeprowadziły badania wśród transnarodowych organizacji i instytucji a także beneficjentów obecnego programu w celu zidentyfikowania głównych potrzeb i możliwości. Na podstawie uzyskanych rezultatów, jesienią 2012 roku wybrano główne priorytety. Konstruktywne i krytyczne dyskusje z różnymi zainteresowanymi podczas warsztatów tematycznych nt. programu pomogły określić przyszłe priorytety. Latem 2013, państwa uczestniczące w programie wraz z krajowymi podkomisjami omówili i następnie zdecydowali o szczegółach priorytetów finansowych.
Więcej informacji dostępnych tutaj.